Съставяне и анализ на финансова сметка за българската икономика. Система на национални сметки
Gergana Mihaylova-Borisova
No 32004en, Working paper series from Agency for Economic Analysis and Forecasting
Abstract:
Структурата и състоянието на националната икономика, както и динамиката на макроикономическите показатели към определен момент, се представят чрез т.нар. система на национални сметки (СНС). СНС е интегрирана система от макроикономически показатели, описващи най-важните аспекти на макро-икономическото развитие и взаимодействие. Тя е съставена от последователни макроикономически сметки, балансови таблици и други таблици, изградени на основата на международно съгласувани концепции, класификации и дефиниции. СНС представя по подходящ начин развитието на икономиката, което допринася за използването й при разработването на икономическа политика и предприемането на конкретни мерки за преодоляване на възникнали неравновесия в икономиката. Настоящото изследване е структурирано в няколко раздела. Във ІІ раздел е направена секторизация на българската икономика, като е направен опит да се спазват принципите и правилата на СНС. Посочват се и отделните източници на данни за така дефинираните институционални сектори при разработването на финансовата сметка. В следващия раздел е представена изградената методология за компилиране на финансова сметка за българската икономика въз основа на наличните официално публикувани данни в страната. До голяма степен е спазена установената от СНС класификация за финансовите активи и пасиви, като различията са продиктувани от невъзможността да се обхванат към настоящия момент от наличната статистика в страната някои финансови активи/пасиви. Основните причините за трудностите при изграждането на цялата последователност от финансови сметки за българската икономика са описани в раздел ІV. В раздел V е направен анализ на притежаваните финансови активи и пасиви от отделните институционални сектори, като в същото време се анализира и поведението им при избора на различните финансови активи/пасиви. Анализът е направен въз основа на получените емпирични резултати от изградената финансова сметка по предложената в това изследване методология за периода 1999-2002 г. В последния раздел е представена и взаимовръзката между отчетените във финансовата сметка финансови потоци и нефинансовите транзакции, които се отчитат в последователността от нефинансови сметки в българската икономика.
Keywords: финансови сметки; България; система от национални сметки; институционални сектори (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: E01 E21 (search for similar items in EconPapers)
Pages: 52 pages
Date: 2004-06
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://www.aeaf.minfin.bg/bg/izdaniq/gergana.pdf Main text (application/pdf)
Our link check indicates that this URL is bad, the error code is: 500 Can't connect to www.aeaf.minfin.bg:80 (No such host is known. )
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:eaf:wpaper:32004en
Access Statistics for this paper
More papers in Working paper series from Agency for Economic Analysis and Forecasting Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Kiril Vassilev ( this e-mail address is bad, please contact ).