EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Изследване на отношението към предприемачеството и нагласата за стартиране на собствен бизнес на студентите от СА „Д. А. Ценов” - Свищов, УНСС - София и ИУ - Варна

Искра Пантелеева, Любчо Варамезов, Сергей Найденов, Йордан Иванов, Емил Николов, Явор Станев, Ивайло Иванов, Петя Биолчева, Стефан Калпачев, Ивайло Костов, Борислав Боев, Айтен Сабри, Боян Вранчев, Кармен Вранчев and Деница Николова
Additional contact information
Искра Пантелеева: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Любчо Варамезов: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Сергей Найденов: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Йордан Иванов: ИУ - Варна
Емил Николов: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Явор Станев: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Ивайло Иванов: УНСС
Петя Биолчева: УНСС
Стефан Калпачев: ИУ - Варна
Ивайло Костов: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Борислав Боев: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Айтен Сабри: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Боян Вранчев: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Кармен Вранчев: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Деница Николова: Стопанска академия "Д.А.Ценов"

Scientific Research Almanac, 2021, vol. 29, issue 1 Year 2021, 48-81

Abstract: Целта на студията е, въз основа на резултати от емпирично проучване да се установят съвременните измерения на предприемаческото поведение на студентите, обучаващи се в СА „Д. А. Ценов” – Свищов, УНСС – София и ИУ – Варна, на чиято основа да се идентифицират пречките и възможностите за стимулиране на предприемаческото поведение на младите хора в България. За реализиране на посочената цел са формулирани няколко задачи: Първо. Проучване мнението на студентите от СА „Д. А. Ценов” – Свищов, УНСС – София и ИУ – Варна. Второ. Установяване основните параметри на предприемаческите намерения и поведение на студентите от трите висши училища. Трето. Идентифициране на пречките и възможностите за повишаване на предприемаческата активност на младите хора. Основната научноизследователска теза, която се защитава, е, чрез идентифициране параметрите на предприемаческите намерения и поведение на студентите, както и на техните образователно-квалификационни характеристики, се съдейства за повишаване на съответствието между налично и необходимо предприемаческо познание и се създават възможности за формиране на образователна среда, насочена към стимулиране на предприемаческата активност на младите хора. Въз основа на изследването са постигнати следните основни резултати: проучено е мнението на респондентите, установени са параметрите на предприе-маческите намерения и поведение на студентите, идентифицирани са пречките и възможностите за повишаване на предприемаческата активност на студентите.

Keywords: бизнес; предприемачество; предприемачески нагласи; предприемаческо поведение; знания и умения; компетентности; студенти (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: A22 A23 L26 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2021
References: Add references at CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
http://hdl.handle.net/10610/4429

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:dat:almana:v:29:y:2021:i:1:p:48-81

Access Statistics for this article

Scientific Research Almanac is currently edited by Aneliya Radulova

More articles in Scientific Research Almanac from D. A. Tsenov Academy of Economics, Svishtov, Bulgaria Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Kostadin Bashev ().

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:dat:almana:v:29:y:2021:i:1:p:48-81