НУЖДА ОТ ОБУЧЕНИЕ И ПОДГОТОВКА НА СПЕЦИАЛИСТИ В ОБЛАСТТА НА ТУРИСТИЧЕСКИТЕ УСЛУГИ И СТРУКТУРИ В РЕГИОН ДОЛЕН ДУНАВ
Габриела Цигу and
Ана-Мария Ника
Business Management, 2011, issue 3, 27
Abstract:
В статията се разглежда обстойно новата реалност и условията за развитие на туризма в региона Долен Дунав в контекста на „Дунавска стратегия” на Европейския съюз, състоянието на българския и румънския туристически пазар – в частност румънския пазар, както и възможностите за развитие на алтернативен туризъм по р. Дунав. Специално внимание е отделено на проблемите в обучението и подготовката в областта на туристическите възможности и услуги в България и Румъния и нуждата от тяхното подобряване. Причините за това са, че обучението и подготовката са стратегически фактор за постоянен напредък посредством участие в развитието на човешкия капитал, в рамките на програма за румънско - българско външно сътрудничество 2007-2013. Във връзка с това, Академията за икономически науки в Букурещ и Стопанска академия „Д. А. Ценов” в Свищов решиха да работят съвместно в областта на „Сътрудничество в развитието на човешките ресурси – съвместно развитие на умения и знания”, посредством международни връзки и обмен между двата университета. България и Румъния са представлявали и все още са важни туристически дестинации в Източна Европа, които популяризират крайбрежния, спа, планинския и културния туризъм. В сравнение с наличния потенциал и с потенциала на други централно- и източноевропейски страни, включително и Бълга- рия, Румъния има скромни икономически постижения в туристическата индустрия. Последното десетилетие показва относителен спад в чуждестранното търсене на туристически услуги в Румъния. Основни причини за това са: липсващ фонд за инвестиране в развитие, модернизиране и възстановяване на спе- цифична инфраструктура; по-малко разнообразие от развлечения; по-ниско качество на туристическите услуги в сравнение с конкурентите. От друга страна, за същия период България е подобрила качеството на туристическите услуги и икономическите си показатели. Подготовката на специалисти в туризма е един от пътищата за развитие в тази област. Въпреки че съществуват множество образователни институции за специалисти в областта на туризма (гимназии и професионални училища, университети с бакалавърски и магистърски степени, следдипломни квалификации и докторантури), и в двете страни качеството на работата на служителите в туризма е ниско, и не е в състояние да поддържа висококачествени услуги. Следователно, трансграничното сътрудничество между Румъния и България може да донесе полза в посока на по-добро усвояване на туристическия потенциал и развиване на образователните системи на двете страни.
Keywords: туризъм и гостоприемство; икономическа криза; стратегия за Долен Дунав; бакалавърски и магистърски програми; обучение (search for similar items in EconPapers)
Date: 2011
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://hdl.handle.net/10610/1528
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:dat:bmngmt:y:2011:i:3:p:27
Access Statistics for this article
Business Management is currently edited by Krasimir Shishmanov
More articles in Business Management from D. A. Tsenov Academy of Economics, Svishtov, Bulgaria Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Kostadin Bashev ().