EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

BURNOUT – СИНДРОМ НА ПРОФЕСИОНАЛНО ИЗЧЕРПВАНЕ ИЛИ СИНДРОМ НА СЪВРЕМЕННИЯ СЛУЖИТЕЛ

Милен Динков

Yearbook of D. A. Tsenov Academy of Economics, 2016, issue 1, 6

Abstract: За повечето трудещи се работното място се характеризира с липса на сигурност и неустойчивост, породени от динамичността и изискванията на работната среда. Служителите променят отношението към работата си, губейки увереността и стабилността на своето социално и материално положение, с цел да гарантират запазване на работното си място. Оттук растат психичното и емоционалното напрежение, тревожността, увеличава се нивото на стрес, появяват се психосоматични проблеми и накрая изтощението. Един от най-ярките примери за това как професионалният стрес може да повлияе както на отделната личност, така и на организацията е „синдромът на професионално изчерпване”. Целта на настоящата разработка е да се направи същностна хара- ктеристика на синдрома на професионално изчерпване, да се установят причините за неговото възникване и да се предложат индивидуални и организационни мерки за превенция. За постигане на основната цел вниманието ще бъде насочено върху решаване на следните задачи: - да се извърши проучване на съществуващите теоретични постановки по отношение на синдрома на професионално изчерпване; - да се определят симптомите, етапите на протичане и последи- ците от СПИ както за отделната личност, така и за организацията, в която работят; - да се анализират възможните мерки за осигуряване на ефек- тивна организация на служителите, което би довело до намаляване на тяхната натовареност и ниво на стрес на работното им място, респективно и вероятността за поява на синдрома на професионално изчерпване сред тях, както и план за действие по изпълнение на направените предложения. В студията се доказва тезата, че синдромът на професионално из- черпване, като резултат от повишаващото се ниво на натоварване и стрес на работното място, е изключително подценяван проблем в съвременните организации в България, които често показват както незаинтересованост, така и липса на информираност за причините за появата и начините за справяне с него. От направените изводи и констатации ясно се вижда, че пробле- мът за справяне със синдрома на професионално изчерпване и неговата превенция е многоаспектен, а това изисква анализ и решаване на редица сложни задачи от организационно, нормативно, квалификационно, поведенческо, етично и психологическо естество.

Keywords: синдром на професионално изчерпване; стрес; претоварване; емоционално изтощение; деперсонализация (search for similar items in EconPapers)
Date: 2016
References: Add references at CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
http://hdl.handle.net/10610/3173

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:dat:yrbook:y:2016:i:1:p:6

Access Statistics for this article

Yearbook of D. A. Tsenov Academy of Economics is currently edited by Margarita Bogdanova

More articles in Yearbook of D. A. Tsenov Academy of Economics from D. A. Tsenov Academy of Economics, Svishtov, Bulgaria Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Kostadin Bashev ().

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:dat:yrbook:y:2016:i:1:p:6