Porównawcza analiza sfery ubóstwa w krajach UE w ujêciu regionalnym
Tomasz Panek () and
Jan Zwierzchowski ()
Additional contact information
Tomasz Panek: Institute of Statistics and Demography, Warsaw School of Economics
Jan Zwierzchowski: Institute of Statistics and Demography, Warsaw School of Economics
No 59, Working Papers from Institute of Statistics and Demography, Warsaw School of Economics
Abstract:
Jednym z podstawowych celów polityki spo³ecznej Unii Europejskiej i krajów cz³onkowskich jest walka z ubóstwem i wykluczeniem spo³ecznym. W ramach Strategii Lizboñskiej UE za³o¿y³a „wyjœcie” z ubóstwa 20 milionów osób w krajach cz³onkowskich do 2020 r. W opracowaniu przedstawiono propozycje modyfikacji aktualnie rekomendowanego przez UE podejœcia do pomiaru ubóstwa, które nie zapewnia porównywalnoœci wskaŸników ubóstwa pomiêdzy krajami cz³onkowskimi. Zaproponowano rozwi¹zania umo¿liwiaj¹ce porównania ocen ubóstwa miêdzy krajami cz³onkowskimi UE i ich regionami oraz nowy sposób analizy ubóstwa w oparciu o wskaŸniki stopnia zagro¿enia ubóstwem. W przeprowadzonych analizach porównawczych zwrócono uwagê na wp³yw zmian za³o¿eñ pomiaru na uzyskiwane wyniki. Do oceny ró¿nych aspektów ubóstwa zaproponowano wykorzystanie zarówno podejœcia jednowymiarowego, bazuj¹cego wy³¹cznie na wskaŸnikach monetarnych, jak i podejœcia wielowymiarowego, uwzglêdniaj¹cego tak¿e czynniki pozamonetarne (deprywacjê materialn¹ gospodarstw domowych). Istotne wydaje siê równie¿ dokonanie oceny wspó³wystêpowania ubóstwa monetarnego i niemonetarnego, których kumulacja pog³êbia dolegliwoœæ ubóstwa. Ponadto przedstawiono metody oceny stopnia zagro¿enia ubóstwem oparte o teorie zbiorów rozmytych. W empirycznej czêœci opracowania wykorzystano dane pochodz¹ce z badania EU-SILC 2010. Zasadniczym celem poznawczym prezentowanego badania by³ pomiar i porównanie miêdzyregionalne zasiêgu, natê¿enia, intensywnoœci i dotkliwoœci ubóstwa oraz ocena stopnia zagro¿enia tymi aspektami ubóstwa w krajach i regionach UE w 2010 r. Podejœcie to umo¿liwia nie tylko analizê porównawcz¹ ró¿nych aspektów ubóstwa w krajach UE, ale równie¿ wskazanie tych krajów UE i ich regionów do których powinno zostaæ skierowane finansowe wsparcie aby osi¹gn¹æ przyjêty w strategii Europa 2020 cel zmniejszenia liczby jej ubogich mieszkañców o 20 mln. Zosta³y oszacowane finansowe koszty osi¹gniêcia tego celu.
Keywords: ubóstwo; nierównoœci; pomiar ubóstwa; wielowymiarowe indeksy ubóstwa; zagro¿enie ubóstwem; Strategia Lizboñska (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: I32 (search for similar items in EconPapers)
Pages: 135 pages
Date: 2013
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://kolegia.sgh.waw.pl/pl/KAE/struktura/ISiD/pu ... /ISID_WP_35_2013.pdf (application/pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:isd:wpaper:59
Access Statistics for this paper
More papers in Working Papers from Institute of Statistics and Demography, Warsaw School of Economics Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Milena Borkowska ().