EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Az értékteremtés lehetséges formái az innovációk innovációjának korszakában

Varga János ()
Additional contact information
Varga János: Óbuda University

from Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management

Abstract: Az innováció korunk egyre divatosabb és népszerûbb kifejezése. Fontosságát és szerepét nemcsak a változó gazdasági körülmények magyarázzák, hanem az a tudományos, technológiai fejlõdés is, amely mind inkább tetten érhetõ mindennapi életünk során. Ma már mindenki tudja, hogy mit jelent az innováció, mint ahogy azt is mindenki tudja, hogy milyen hatása van a gazdasági növekedésre. Egyes szakemberek odáig merészkedtek, hogy a gazdasági növekedést az innováció pillanatnyi állapotával hozták összefüggésbe, és ezt a megállapítást több kutatással bizonyították már. Nemcsak a nemzetgazdaságok, hanem a vállalkozások szempontjából sem mellékes kérdés, hogy mennyit foglalkozunk ezzel a területtel, vannak-e innovációs folyamataink, és egyáltalán tudjuk-e, hogyan lehet innoválni? Az innováció elsõ érdemleges megfogalmazása, vagyis Schumpeter óta jelentõsen megváltoztak a gazdálkodás feltételei, kialakult egy globalizált, turbulensen változó üzleti környezet. E változás magával hozta azt is, hogy újabb területeken vagyunk kénytelenek jobb és újabb dolgokat megalkotni, illetve bevezetni. Ma már nemcsak a termék, vagy a szolgáltatás szempontjából lehetünk innovatívak, hanem a vállalkozói mûködés szinte minden területére kiterjeszthetjük az innovatív gondolkodásmódot. Ha abból indulunk ki, hogy a világgazdaság kialakulására evolúciós fejlõdés volt jellemzõ, akkor ez az evolúciós megközelítés az innovációk kapcsán is igaz lehet. Minél összetettebb gazdasági rendszer formálódott körülöttünk, minél kifinomultabbak lettek a gazdálkodó szervezetek és a fogyasztói igények, annál jobban változott az innováció modernkori értelmezése is. A hagyományos megközelítések ma már korántsem képesek kifejezni az innováció lényegét, mint ahogy azt sem, hogy hol lehet, mely területeken érdemes innovációs tevékenységbe kezdeni. Ez a rövid tanulmány a teljesség igénye nélkül igyekszik összeszedni azokat az innovációs definíciókat, amelyek ma kézzelfoghatók és jellemzõk lehetnek a XXI. század vállalkozásaira. Innoválni sokféleképpen lehet, és a jövõben bizonyosan újabb innovációs típusokkal fogunk találkozni, hiszen ma már nemcsak innovációk, hanem az innovációk innovációja valósul meg sok esetben. A tanulmánynak nem volt célja az innováció széleskörû definiálása, hiszen arra a mai napig nem alakult ki egységesen elfogadott definíció. Egy dologban azonban minden innováció megegyezik, annak bármelyik típusa is valósuljon meg: mindegyik új, vagy másabb “dolgot” eredményez, mint amit korábban megszoktunk és ez változást fog eredményezni a piacokon.

Keywords: innováció; innovációmenedzsment; innovációs stratégia (search for similar items in EconPapers)
Date: 2015
ISBN: 9786155460487
References: Add references at CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/12_VargaJanos.pdf (application/pdf)
Our link check indicates that this URL is bad, the error code is: 404 Not Found (http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/12_VargaJanos.pdf [301 Moved Permanently]--> https://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/12_VargaJanos.pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:pkk:vf2105:179-202

Access Statistics for this chapter

More chapters in Tanulmánykötet - Vállalkozásfejlesztés a XXI. században V. from Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Alexandra Vécsey ( this e-mail address is bad, please contact ).

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:pkk:vf2105:179-202