EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Nowe źródła zasobów własnych Unii Europejskiej

Agnieszka Kłos ()
Additional contact information
Agnieszka Kłos: Kolegium Ekonomiczno-Społeczne, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies, 2014, vol. 1, issue 2, 24

Abstract: Wspólnoty Europejskie, a później Unia Europejska, miały podejmować wszelkie działania prowadzące do zmniejszenia różnic w rozwoju gospodarczym poszczególnych państw członkowskich oraz w ich regionach. Te cele były osiągane m.in. poprzez utworzenie unii celnej, jednolitego rynku europejskiego, utworzenie docelowo unii gospodarczej i walutowej oraz wprowadzanie i realizację polityki: handlowej, rolnej, spójności, konkurencji itp. Nierozłącznie z funkcjonowaniem Unii Europejskiej i urzeczywistnianiem jej celów wiąże się problem pozyskania środków finansowych, które pozwoliłyby na wywiązywanie się z zadań nałożonych na nią traktatami i innymi aktami prawnymi. A to oznacza konieczność pozyskiwania nowych zasobów własnych Unii Europejskiej. W ostatnich latach pojawiły się propozycje wprowadzania nowych zasobów własnych w postaci jednolitego podatku VAT, który obowiązywałby w jednakowym stopniu wszystkie państwa członkowskie oraz w postaci podatku od transakcji finansowych. Wadą nowej metodologii wyliczania zasobu własnego opartego na podatku VAT od dostaw towarów i usług, nabycia oraz importu podlegających podstawowej stawce VAT w każdym państwie członkowskim jest złożoność metodologii wyliczeń. Mimo poczynionych starań ww. podatki nadal nie będą typowym środkiem własnym, który wpływa bezpośrednio do budżetu Unii Europejskiej. Będą one przekazywane za pośrednictwem organów państwowych lub podmiotów gospodarczych w wypadku podatku od transakcji finansowych i nadal będą zależne od systemów oraz stawek podatkowych każdego państwa członkowskiego.

Keywords: dochody budżetu UE; nowe kategorie zasobów własnych; wspólny podatek od transakcji finansowych; unijny podatek VAT (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: H20 N14 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2014
References: View complete reference list from CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
https://econjournals.sgh.waw.pl/KSzPP/article/view/584 Full text (application/pdf)
azybal@sgh.waw.pl

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:ris:spppps:0208

Access Statistics for this article

Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies is currently edited by Andrzej Zybała, Andrzej Klimczuk

More articles in Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies from Warsaw School of Economics Al. Niepodleglosci 162, 02-554 Warszawa. Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Marcin Ochalski ().

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:ris:spppps:0208